Narzędzia ręczne ogrodowe – niezbędnik właściciela domu

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, prawdopodobnie ogród jest Twoim oczkiem w głowie. I ciężko się temu dziwić – własny kawałek ziemi umożliwia zarówno odpoczynek, jak i realizowanie własnych pasji. Przykładem tego typu hobby może być sadzenie roślin ozdobnych, owoców i warzyw. Nie ulega jednak wątpliwości, że czynności te wymagają od nas wielu specjalistycznych narzędzi, których nie może zabraknąć w garażu żadnego ogrodnika. W przypadku ogrodników-amatorów mowa oczywiście o narzędziach ręcznych ogrodowych, które umożliwiają nam realizowanie własnych wizji. Jaki jest zatem niezbędnik w kategorii narzędzi ogrodowych? Jak wybrać przybory najlepszej jakości? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czym są narzędzia ręczne ogrodowe?

Narzędzia ręczne ogrodowe to wszelkiego rodzaju przybory, które musimy posiadać w swoim domu, jeśli chcemy od czasu do czasu zadbać o swój ogród. Są to bowiem produkty, które w znaczącym stopniu ułatwiają pracę ogrodnikom – zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Druga grupa coraz częściej sięga wprawdzie po narzędzia elektryczne i spalinowe, jeśli jednak dbasz wyłącznie o swój ogród, najbardziej podstawowe narzędzia ręczne z całą pewnością wystarczą. Szeroką gamę tego typu produktów znajdziesz w sklepie Omikon: https://omikon.pl/Narzedzia-reczne-ogrodowe-c773. Przybory oferowane przez tę firmę charakteryzują się wyjątkową jakością i są często polecane w środowisku ogrodniczym.

Podstawowe narzędzia ręczne ogrodowe

Wiemy już, czym są narzędzia ręczne ogrodowe i jaką podstawową funkcję powinny spełniać. Jakie zatem możemy wyróżnić podstawowe przybory? Poniższa lista zawiera wszelkie podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się w domu każdego ogrodnika.

 • Siekiera – narzędzie przydatne na przykład do rąbania drewna na opał. Nie ulega wątpliwości, że ten produkt jest absolutną podstawą dla każdego właściciela domu jednorodzinnego. Dopiero się wprowadziłeś? Nawet jeśli jeszcze nie zdążyłeś doprowadzić swojego ogrodu do należytego porządku, możemy się założyć, że siekiera jest już w Twoim posiadaniu.
 • Sekator – załóżmy jednak, że posiadasz dom już od jakiegoś czasu. Sam pomyśl – czy nie marzył Ci się nigdy idealnie wycięty żywopłot? A może jesteś artystą i od zawsze podobały Ci się krzewy wycięte w rozmaite kształty? Zarówno w przypadku prostych cięć, jak i żywopłotowych zwierzątek Twoim niezbędnikiem będzie sekator. To narzędzie ręczne ogrodowe służące do przycinania gałęzi.
 • Łopatki i grabki ogrodowe – pomijając jednak kwestie wizualne, należy również poruszyć temat wcześniej wspomnianego hobby, a więc sadzenia roślin. W tym przypadku podstawowymi narzędziami z całą pewnością będą łopatki i grabki ogrodowe. Dzięki nim Twój ogród zyska zupełnie nowy design, a Ty będziesz mógł cieszyć się inspirującą i wyjątkowo piękną przestrzenią.

Narzędzia ręczne ogrodowe – pozostałe przybory

Wymienione wyżej narzędzia to absolutna podstawa w domu każdego ogrodnika. Należy zaznaczyć jednak, że oprócz nich istnieje jeszcze cała masa innych przyborów, które mogą przydać się w ogrodzie. Wśród nich możemy wymienić na przykład:

 • Toporek
 • Taczkę ogrodową
 • Stojak do składowania drewna
 • Widły gospodarcze
 • Saperkę
 • Widło-grabie
 • Łopatę do śniegu

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe narzędzia ręczne ogrodowe, nie ulega wątpliwości, że praca w ogrodzie to wyjątkowo ciężkie zadanie, wymagające od nas całej góry niezbędnych przyborów.

A może działka?

Powyżej skupiliśmy się na właścicielach domów jednorodzinnych, jednak ostatnio coraz bardziej popularne są tereny na ogródkach działkowych. To kolejne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zyskać kawałek wolnej przestrzeni wyłącznie dla siebie.  Tylko pomyśl – niedzielne popołudnie, ciekawa lektura i grill z pysznymi warzywami z własnego ogródka. Jednak żeby mieć wspomniane warzywa, najpierw musimy je, oczywiście, wyhodować. Jak widzisz w przypadku ogródków działkowych narzędzia ręczne ogrodowe również są prawdziwym niezbędnikiem!

Gdzie szukać dobrych narzędzi ogrodowych?

Nie ulega wątpliwości, że narzędzia ręczne ogrodowe powinny spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, a co za tym idzie – muszą być dobre jakościowo. W związku z tym szukaj sklepów, których produkty są polecane w środowisku ogrodniczym. Bo choć wydawać by się mogło, że grabki to po prostu grabki, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

 • Znajdź sklep, którego oferta Ci odpowiada – lista podstawowych przyborów ogrodniczych jest bardzo duża. Polecamy znaleźć jedną firmę, która oferuje wszystkie przybory, których potrzebujesz. W przypadku robienia zakupów w kilku sklepach możesz omyłkowo zamówić kilka razy ten sam produkt, a dodatkowo wielokrotnie zapłacisz koszty przesyłki.
 • Nie bój się pytać o poradę – pamiętaj, że we wszystkich sklepach – zarówno ogrodniczych, jak i meblowych – pracują profesjonaliści. Jeśli zatem nie jesteś pewien, który z sekatorów będzie dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się z biurem i poproś o poradę.