Jakie korzyści przynosi najem długoterminowy?

Od zakończenia PRL w Polsce zaczęło się pojawiać bardzo wiele nowych form posiadania samochodów. Początkowo pojawiły się umocowania prawne pozwalające zawierać transakcję leasingu dla firm. Później leasing został rozszerzony także w stosunku do osób prywatnych, a także umożliwiono leasingowanie innych towarów, dóbr i przedmiotów niż auta. Jeszcze później wprowadzono usługę wynajmu długoterminowego pojazdów, z którego również mogą korzystać zarówno firmy jak i osoby fizyczne. Dzisiaj sprawdzimy jakie korzyści przynosi korzystanie z tej możliwości otrzymania pojazdu w użytkowanie

Patrząc z punktu widzenia przedsiębiorcy, to co nas głównie by interesowało, to zapewne możliwości odliczania VAT, odliczania podatków oraz wpływ na zdolność kredytową. Tak więc tutaj najem długoterminowy wcale nie zapowiada się źle. Co prawda od składek miesięcznych nie ma możliwości odliczania VAT (jak przy leasingu), ponieważ nie można ich uznać za poniesione koszty. Jednak z drugiej strony można je zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu, a to stwarza szansę na odliczenie sporej kwoty od podatku dochodowego. Mamy już więc pierwszy poważny argument, za którym opowiadają się przedsiębiorcy korzystający z najmu długoterminowego dla swojej floty pojazdów. Co chyba jednak jeszcze istotniejsze, to wpływ na zdolność kredytową. Tak więc wynajem długoterminowy nie obniża tej zdolności i to jest naprawdę mocny argument za tym, by skorzystać właśnie z tej formy, a nie z leasingowania aut. Pewną wadą może być to, że pojazdy po zakończeniu okresu umownego wracają do właściciela. Jednak to już zależy od tego, jak konkretna firma zapatruje się na tą kwestię.

W przypadku, gdy z najmu długoterminowego korzysta osoba prywatna, korzyści i zaletą są inne. Nie mamy tu bowiem do czynienia z takimi kwestiami jak odliczanie VATu, zwolnienie z podatków, czy też wpływ na zdolność kredytową – choć ten ostatni przypadek do pewnego stopnia ma wpływ również na osoby fizyczne, zwłaszcza mające na przykład kredyt hipoteczny. Jednak najem długoterminowy – jak wspominaliśmy w części o przedsiębiorcach – zdolności kredytowej nie pomniejsza, więc jest całkiem ciekawą opcją. Co jednak najbardziej będzie zapewne interesowało osoby prywatne, to sam fakt w jaki sposób taki wynajem działa. Otóż naszym zadaniem jest jedynie dbanie o to, by auta nie uszkodzić z własnej winy, musimy też terminowo płacić składki, pilnować by nie przekroczyć ustalonego limitu kilometrów, tankować paliwo i jeździć. Dokładnie tak – cała reszta, a więc przeglądy, ubezpieczenie, serwisowanie, naprawy i wszelkie inne koszty eksploatacyjne – bierze na siebie właściciel pojazdu, czyli wynajmujący.

Przekonaliśmy się, że najem długoterminowy pojazdów samochodowych może być dobrym wyjściem z sytuacji zarówno w przypadku przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Najważniejszą jego zaletą wydaje się to, że koszty eksploatacyjne auta nie leżą po stronie najemcy, tylko właściciela. Jest to pewna odpowiedź na potrzeby dzisiejszego rynku, gdzie klienci boją się kupować nowoczesne auta, ponieważ poziom w jakim są one naszpikowane elektroniką jest bardzo wysoki. Powoduje to, że obawiamy się wysokich kosztów, gdyby któryś z tych skomplikowanych systemów zawiódł.

Czytaj szczegóły najmu długoterminowego na:

https://www.getinfleet.pl/wynajem/wynajem-dlugoterminowy.html

Na czym polega najem długoterminowy aut?