Jak leczyć POChP? – Zbiór podstawowych informacji

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc dotyka coraz większą liczbę osób. W Polsce mówimy już o liczbie dwóch milionów pacjentów! Niestety – w dalszym ciągu dolegliwość ta nie jest tak nagłaśniana, jak być powinna. Sam powiedz – ile razy słyszałeś w mediach o POChP? Zapewne niezbyt często… W związku z w tym artykule dowiesz się, jak sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na omawianą przez nas chorobę. Wskażemy Ci także podstawowe symptomy, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Podpowiemy również jak leczyć POChP i doradzimy jakie kroki poza lekami warto podjąć. Zainteresowany? Świetnie! W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Co to jest?

Zacznijmy jednak od początku. POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jednostka chorobowa o charakterze ciągłym, która obecnie jest uznana za chorobę cywilizacyjną. Co jednak oznacza ta obcobrzmiąca obturacja? Wbrew pozorom – nic skomplikowanego. Obturacja jest terminem medycznym wskazującym na zwężenie czegoś. W przypadku omawianej przez nas dolegliwości mówimy oczywiście o zwężeniu dróg oddechowych, co negatywnie wpływa na komfort życia pacjenta. Więcej informacji na temat tej dolegliwości znajdziesz na portalu Oddychajmy: https://oddychajmy.pl/. To strona kompletująca w sobie wszelkie informacje z rzetelnych źródeł, a także aktualne badania, statystyki i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Znajdziesz tam również podpowiedzi dotyczące tego, jak leczyć POChP i jakich efektów możesz się spodziewać.

Podstawowe objawy POChP – Czy jesteś chory?

Choroby płucne charakteryzują się specyficznymi objawami. To właśnie dlatego tak łatwo je ze sobą pomylić. Warto pamiętać jednak, że wszelkie niepokojące symptomy powinny być przez nas jak najszybciej wyjaśniane. Choroby płuc są bowiem bardzo poważnymi dolegliwościami, które bezpośrednio zagrażają naszemu życiu. Poniżej znajdziesz podstawowe objawy POChP, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

  • Poranny kaszel – A właściwie każdy męczący kaszel pojawiający się systematycznie o określonej porze dnia. Jeśli zatem zaobserwowałeś tę dolegliwość, koniecznie zgłoś się do lekarza. O tym, jak leczyć POChP, przeczytasz w poniższej części artykułu.
  • Przewlekła duszność – Występująca głównie po określonej aktywności fizycznej, ale nie tylko. W przypadku zachorowania na POChP duszność może atakować chorego także w trakcie jedzenia.
  • Spadek kondycji – Czyli obniżenie tolerancji wysiłku. Ma to ścisły związek z obniżeniem wydolności płuc spowodowanym obturacją dróg oddechowych.
  • Występowanie wydzieliny płucnej – Odkrztuszanie plwociny, bo tak fachowo nazywamy wydzielinę pojawiającą się przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, to jasny sygnał organizmu, że coś jest nie tak. Warto zaznaczyć, że w późniejszych fazach choroby we flegmie chory może zaobserwować ropę lub krew.

Zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z objawów? Zastanawiasz się, jak leczyć POChP? Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu, koniecznie odwiedź stronę https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Jeśli zastanawiasz się, czy występujące u Ciebie symptomy mogą wskazywać na POChP, pora przedstawić Ci grupę docelową choroby. Badania wskazują, że najbardziej narażeni na omawianą przez nas dolegliwość są mężczyźni, którzy ukończyli 40. rok życia. To właśnie oni wykonują bowiem najczęściej ciężkie zawody fizyczne, a ich środowisko nierzadko ma wiele wspólnego z pyłem. Warto zaznaczyć jednak, że dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc płeć nie ma większego znaczenia. Kobiety powoli doganiają panów w liczbie zachorowań – stanowią one ponad 30% spośród wszystkich pacjentów. Na wskazanym powyżej portalu Oddychajmy znajdziesz specjalistyczny Test Oceny Ryzyka, który podpowie Ci, czy powinieneś zgłosić się do lekarza w celu szczegółowej diagnostyki. Dowiesz się stamtąd także jak leczyć POChP i w jaki sposób uporać się ze szkodliwymi skutkami choroby.

Sprawdź, jak leczyć POChP

Wiesz już, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jakie są jej podstawowe objawy. Przedstawiliśmy Ci także grupę ryzyka zachorowania na dolegliwość oraz wskazaliśmy zależność choroby od płci. Najwyższa pora, byś dowiedział się, jak leczyć POChP. Niestety musimy zacząć od niezbyt optymistycznej informacji – otóż omawiana przez nas jednostka chorobowa jest nieuleczalna. Nie oznacza to jednak, że nie można jej leczyć! Szybkie wykrycie POChP w organizmie umożliwia podjęcie leczenia objawowego, które w dużej mierze opiera się na rezygnacji z niezdrowego trybu życia. W pierwszej kolejności pacjent powinien pozbyć się szkodliwych nałogów, które negatywnie wpływają na rozwój dolegliwości.  Następnie warto podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną; w zaawansowanym stadium choroby trudno mówić o podnoszeniu ciężarów, jednak krótkie spacery na świeżym powietrzu są bardzo wskazane. Dopiero w tym miejscu możemy mówić o włączeniu medykamentów. Zatem jak leczyć POChP? Należy przede wszystkim być świadomym i chcieć poczuć zmianę.