Co jest ważne, by zdjęcia biznesowe były dobre

Zdjęcia dotyczące różnych tematów muszą trzymać się pewnych zasad. Istnieją one także w odniesieniu do zdjęć biznesowych. Ktoś, kto ma w planach zdjęcia dla celów biznesowych, chce zrobić na nich określone wrażenie.

Ważne jest pokazanie siebie jako profesjonalisty i osoby godnej zaufania. Zasady, którymi rządzą się zdjęcia biznesowe, pomagają w budowie takiego wizerunku. Najlepiej, jeśli zostaną wykonane przez kogoś, kto specjalizuje się w tego rodzaju fotografii. Taki fotograf pamięta o wszystkim, co jest ważne dla osoby, która chce się odpowiednio zaprezentować. Elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jest kilka. To ubiór, postawa ciała, tło, wyraz twarzy, ułożenie dłoni. Każdy taki szczegół ma znaczenie.

Ubiorem do fotografii biznesowej musi być ten, jaki nosi się w firmie. Dla mężczyzn to marynarka, spodnie, koszula i krawat. Kobiety mogą włożyć spódnicę, marynarkę i bluzkę koszulową. Najczęściej zdjęcia biznesowe pokazują górę postaci. Postawa ciała nie może być ani zbyt sztywna, ani zbyt swobodna. Nie ma mowy o garbieniu się. Tło powinno być jasne albo pokazywać miejsce, gdzie się pracuje. Na zdjęciu można wyglądać poważnie. Można też lekko się uśmiechnąć. To zależy, co jest bardziej naturalne dla osoby fotografowanej. Sztuczny uśmiech nie wzbudzi zaufania. Są też osoby, dla których uśmiech jest tak naturalny, że właśnie z nim zaprezentują się najlepiej. W typowej biznesowej fotografii nie można mieć rąk schowanych w kieszeniach ani za siebie. Jest wiele innych możliwości, które lepiej będą się nadawać do budowy wizerunku.

Te dość jasno określone reguły dotyczą fotografii oficjalnych. Niekiedy robi się zdjęcia biznesowe bardziej na luzie. Nie wszędzie można je wykorzystać, ale niekiedy się przydają. Mogą być zamieszczone na blogu albo w mediach społecznościowych. Na głównej stronie firmowej czy w CV raczej się ich nie zaprezentuje. Wtedy np. mężczyzna może pojawić się bez marynarki, a nawet z jedną ręką w kieszeni. Kobieta może sfotografować się przy swoim komputerze i nie tylko z uśmiechem, co szczerze się śmiejąc.

Decydując się na zdjęcia na potrzeby biznesowe i wizerunkowe, trzeba zadbać o swój ubiór. Nawet przy tych zdjęciach na luzie nie może być niechlujności. Swoboda tak, niechlujność nie. Koszula powinna być uprasowana, przy marynarce nie może być odpadających guzików. Na zdjęciach dobrze widać wszelkie niedoskonałości. Kobiety, robiąc sobie zdjęcia biznesowe, muszą wykonać nieco mocniejszy makijaż niż zwykle. Jednak bez żadnej ekstrawagancji. Lepszy umiar niż przesada. W kwestiach takich, jak postawa czy miejsce robienia zdjęcia, fotograf zadba o to, by dobrze wypaść. Jednak przez nieodpowiedni strój czy makijaż można zepsuć efekt.

Zdjęcia biznesowe są bardzo ważne i nie można traktować ich jako coś, co trzeba zrobić, aby było. Pomagają w tworzeniu wizerunku i w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Mogą pomóc w karierze. Są jednym z elementów pomagającym odnieść sukces. Wszystko w nich musi być na najwyższym poziomie. Chodzi zarówno o jakość zdjęcia, jak i dopasowanie go do tego, czemu ma służyć.

Warto przeczytać także:

http://www.impact-photo.pl/index.php?/info/zdjecia-biznesowe/